• piątek, Luty 01st, 2013

Długoterminowe zobowiązania finansowe w postaci kredytów hipotecznych, to poważny dylemat, jaki należy rozważyć z różnych punktów widzenia. Wady i zalety malejących rat kredytowych Ważny jest nie tylko kapitał, odsetki, naliczona marża oraz okres kredytowania, ale i sposób regulowania comiesięcznych spłat kredytu. Tu do wyboru mamy raty stałe lub zmienne.

Wiele osób zastanawia się nad mechanizmem działania malejących rat kredytowych. W przeciwieństwie do stałych rat, w tym wypadku wysokość spłacanego kapitału jest zawsze taka sama, natomiast zmienne są odsetki. Za każdym razem, malejąca rata kredytowa, składa się ze stałego kapitału oraz naliczanych odsetek. Wady i zalety malejących rat kredytowych Początkowe raty będą więc znacznie wyższe niż przy stałych ratach kredytu, jednak z czasem zaczną one coraz bardziej się obniżać (oczywiście o ile po drodze, nie ulegnie zmianie oprocentowanie).

Dodatkową zaletą malejących rat kredytowych jest to, że po zsumowaniu wszystkich rat, kwota całego zobowiązania może być o wiele niższa, niż w przypadku kredytu ze stałymi ratami kredytowymi. Zgodnie z wyliczeniami, przy kredycie na 200 tysięcy złotych, różnica ta może wynosić, aż 20 tysięcy złotych.

Wybierając odpowiednią dla siebie ofertę kredytu hipotecznego, warto zastanowić się, co jest dla nas ważniejsze. Stałość rat, które każdego miesiąca w taki sam sposób obciążają nasz budżet, czy też możliwość zmniejszenia kosztów całkowitych uzyskanego kredytu. Wady i zalety malejących rat kredytowych Co więcej, malejące raty kredytu, to świadomość tego, że z czasem ich wysokość będzie coraz niższa, co sprawia, że budżet domowy będzie coraz mniej obciążony ratami kredytu.

 

 

Kategoria: Kredyty
Zostaw komentarz