• czwartek, Listopad 29th, 2012

Każda osoba decydująca się na samozatrudnienie, czyli prowadzenie własnej, jednoosobowej działalności gospodarczej, może skorzystać z przysługującego jej prawa do tzw. preferencyjnych składek ZUS. Składki ZUS dla nowych firm Przez dwa lata od rozpoczęcia działalności, osoba ta może opłacać obniżone składki, co zwykle stanowi korzystne rozwiązanie dla początkujących, młodych biznesmenów, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w biznesie.

Wraz ze zmianami w zakresie wysokości składek ZUS, od początku roku 2013, podwyższeniu uległy także preferencyjne składki ZUS. Oznacza to, że młodzi biznesmeni zapłacą więcej, już za same składki. Wysokość preferencyjnych składek ZUS, kształtowana jest przez tzw. płacę minimalną. Wprowadzona w ubiegłym roku podwyżka płacy minimalnej z 1500 złotych brutto do 1600 złotych brutto, równocześnie przełożyła się na wyższe składki ZUS.

W ten sposób, wysokość składek wzrasta do poziomu 480 złotych na ubezpieczenia społeczne, czyli także preferencyjne składki na ubezpieczenia społeczne wzrosną, i w tej chwili wynoszą 153,12 złotych miesięcznie wraz z dobrowolną składką chorobową i z pominięciem Funduszu Pracy, Składki ZUS dla nowych firm którego nie ma obowiązku opłacać ten, kto rozlicza się według preferencyjnego ZUS. Podwyższeniu ulegają także składki zdrowotne, co w efekcie powoduje, że w 2013 roku, miesięczne składki dla rozpoczynających działalność wynoszą dokładnie 414,85 złotych. Jest to blisko 17 złotych miesięcznie więcej w porównaniu do ubiegłego roku, Składki ZUS dla nowych firm a w skali pełnego roku, zobowiązania na preferencyjnym ZUS wzrastają w sumie o ponad 200 złotych.

Kategoria: Finanse firm
Zostaw komentarz