• wtorek, Styczeń 29th, 2013

Dobra informacja dla pracowników, nieco gorsza dla pracodawców. Pierwsza od 6 lat podwyżka diet za podróże Z dniem 1 marca 2013 roku, podwyżce ulegną diety za podróże krajowe i zagraniczne. Jest to pierwsza podwyżka w tym zakresie, od blisko 6 lat.

W przypadku krajowych podróży, stawka wzrośnie nawet o 30 procent. Do tej pory, koszty podróży trwającej dłużej niż 12 godzin, wynosiły 23 złote. Od teraz kwota ta wynosi, 30 złotych, co w przypadku trzydniowej podróży służbowej daje 90 złotych diety, zamiast dotychczasowych 69 złotych. Dieta nie przysługuje pracownikowi wówczas, gdy pracodawca zapewnia mu całodzienne wyżywienie, przez cały okres podróży służbowej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracownik podczas służbowej, krajowej podróży, otrzymuje częściowe bezpłatne wyżywienie. W takim wypadku zachowane zostaje prawo do wypłaty części diety. Jeżeli pracodawca zapewnia śniadanie lub kolację, wówczas od stawki diety odejmowane jest 25 procent, obiad zmniejsza ten wymiar o 50 procent. Pierwsza od 6 lat podwyżka diet za podróże Oznacza to, że teraz bez większych problemów, każdy pracownik sam może wyliczyć, ile powinien otrzymać diety za podróż służbową.

Firmy w których zagraniczne podróże, stanowią część obowiązków pracowniczych, powinny zapoznać się z nowymi stawkami diet wypłacanych za podróże zagraniczne. Tutaj wysokość podwyżki, w znacznej mierze zależy od kraju docelowe. Przykładowo, za dzień podróży do Wielkiej Brytanii przysługuje pracownikowi 35 funtów, a limit za nocleg kształtuje się na poziomie 200 funtów. To odpowiednio 3 i 60 funtów podwyżki, za jeden dzień służbowej podróży na wyspach. Pierwsza od 6 lat podwyżka diet za podróże Podróż do Niemiec, to koszt 49 euro diety, i 150 euro limitu na nocleg.

W przypadku problemów wyliczenia nowych stawek diety, pomocny będzie kalkulator diet zagranicznych, który pomaga określić zarówno stawkę, jak i walutę w jakiej dieta powinna zostać wypłacona pracownikowi.

Kategoria: Finanse firm
Zostaw komentarz