• poniedziałek, Sierpień 29th, 2011

Po burzliwym spotkaniu, 8 lutego 2013 roku, udało się ustalić wysokość budżetu unijnego na lata 2014-2020. Nowy budżet z UE i nowe szanse Dla wszystkich państw, wynosi on 997 miliardów euro i po raz pierwszy w historii Unii Europejskiej, jest niższy od poprzedniego. Skuteczność Polaków była niezła, zamiast obiecanych przez premiera Tuska 300 miliardów złotych, mamy do swej dyspozycji prawie 441 mld złotych. Teraz pozostaje kwestia odpowiedniego podziału uzyskanych środków.

Wiele osób miało duże wątpliwości, co do mo

żliwości negocjacyjnych Polaków. Biorąc pod uwagę fakt, że na lata 2007-2013 otrzymaliśmy najwięcej środków w ramach Funduszu Spójności, istniały realne obawy, że nawet to 300 miliardów złotych jest poza zasięgiem. Efekty przerosły jednak oczekiwania i teraz nie pozostaje nic innego jak efektywnie wykorzystać przyznany kapitał.

Kwota 105,8 mld euro, zostanie rozdzielona na rozmaite fundusze. Nowy budżet z UE i nowe szanse Dzięki tym środkom, możliwa będzie rozbudowa infrastruktury, wsparcie działań samorządów terytorialnych i oczywiście walka ze stale rosnącym bezrobociem. Około 70 procent przyznanej kwoty, to środki przyznane na Fundusz Spójności, którego zadaniem jest wyrównanie poziomu rozwoju we wszystkich krajach Unii Europejskiej. 28,5 miliarda euro przypada na politykę rolną, a 3,5 miliarda euro na fundusz rozwój wsi.

Polsce pozostało jeszcze 25 procent niewykorzystanych środków z poprzedniej puli, które muszą być rozdysponowane do końca 2015 roku. Dokładając do tego nowe 441 miliardów złotych, mamy w rękach całkiem pokaźny kapitał. Nowy budżet z UE i nowe szanse Pytanie tylko, w jaki sposób zostanie spożytkowany, bo nie od kwoty lecz od podjętych działań, zależeć będzie sukces lub porażka naszego kraju.

 

Kategoria: Gospodarka
Zostaw komentarz