• sobota, Wrzesień 29th, 2012

Komisja Nadzoru Finansowego, podjęła decyzję o wprowadzeniu nowej, znacznie łagodniejszej wersji, tzw. rekomendacji T. KNF wprowadza nową wersję rekomendacji T Zgodnie z zapowiedzią, nowe przepisy w ramach udzielania kredytów i pożyczek, będą w pełni funkcjonować już od początku sierpnia br.

Nowe rekomendacje T, pozwolą bankom znacznie swobodniej podejmować decyzje o przyznawaniu kredytów. Oznacza to, że nie będzie już wymogu, który zmuszał banki do szczegółowej analizy zdolności kredytowej klienta. Złagodzenie to dotyczyć będzie tylko i wyłącznie wówczas, gdy kwota kredytu nie będzie przekraczać czterokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli nie więcej niż 15 tysięcy złotych.

Już dziś wiadomo, że nowe przepisy pozwolą ubiegać się o kredyt nawet tym osobom, których dochody nie są zbyt wysokie. Do tej pory, odgórnie ustalono, że wysokość raty kredytowej nie może stanowić więcej niż 50 procent uzyskiwanych dochodów. Teraz to banki zadecydują o tym, jaki procent miesięcznych przychodów można przeznaczyć na spłatę rat kredytowych. KNF wprowadza nową wersję rekomendacji T To także dobra wiadomość dla bogatszych klientów, dla których do tej pory limit wysokości rat ustalony był na poziomie 65 procent miesięcznego wynagrodzenia. Od teraz, będzie można ubiegać się o taki kredyt, który najlepiej będzie odpowiadał potrzebom i możliwościom klienta.

Istotnym elementem wprowadzanych zmian, jest także to, że stali klienci banków będą mogli liczyć na wyższe limity kredytowe, bez konieczności przedstawiania szeregu dokumentów. Jest to kolejny plus nowych rekomendacji T, ponieważ łatwiej będzie uzyskać dostęp do wyższych kwot kredytowych.

Proponowane przez KNF zmiany, to przede wszystkim znaczne ułatwienia dla klientów banków, ale i same banki na tym mocno skorzystają. KNF wprowadza nową wersję rekomendacji T Do tej pory trudno było rywalizować z ofertami pozabankowych instytucji finansowych, które znajdowały zastosowanie wszędzie tam, gdzie kończyły się możliwości banku.

 

Kategoria: Kredyty
Zostaw komentarz