• piątek, Marzec 29th, 2013

Niejasna przyszłość systemu emerytalnego w naszym kraju zaczyna nakłaniać coraz szersze grono osób do samodzielnego podejmowania działań w zakresie zabezpieczenia sytuacji finansowej w wieku emerytalnym. Jak samodzielnie zadbać o lepszą finansową przyszłość Z każdej strony docierają sygnały na temat problemów dotyczących przyszłych świadczeń emerytalnych. Warto więc już teraz zacząć działać i nie dać się zaskoczyć w przyszłości.

Przed zmianą stóp procentowych produktów inwestycyjnych i oszczędnościowych, doskonałą formą zabezpieczenia finansowej przyszłości swojej i bliskich były lokaty długoterminowe. Obecnie wiele z nich, nawet nie gwarantuje odpowiedniego zabezpieczenia przed inflacją. Jak samodzielnie zadbać o lepszą finansową przyszłość Nieco lepiej sytuacja wygląda w przypadku emerytalnych obligacji państwowych, które dają pewnego rodzaju zabezpieczenie przed skutkami zmiennej stopy inflacji. Zyski nie są zbyt duże, jednak dla wielu osób w zupełności wystarczające.

Odpowiedzią na obecną sytuację są tzw. produkty inwestycyjne strukturyzowane. To swoistego rodzaju połączenie bezpiecznych lokat i bardziej agresywnych produktów inwestycyjnych takich jak akcje giełdowe. Pierwsze gwarantują zwrot określonej części środków, drugie pozwalają wygenerować znaczne zyski. Jest to rozwiązanie dla tych osób, które dysponują znacznymi ilościami wolnych środków finansowych i które nie boją się stracić. Przy produktach strukturyzowanych można wiele zyskać, jednak ryzyko utraty części środków nadal pozostaje.

Wybór metody zabezpieczenia finansów w wieku emerytalnym to indywidualna decyzja inwestora. Warto jednak pamiętać o tym, że nawet standardowa lokata pozwoli uchronić środki przed znacznym spadkiem ich wartości. Jak samodzielnie zadbać o lepszą finansową przyszłość Zbieranie pieniędzy do skarbonki (lub tzw. skarpety), nie tylko nie uchroni ich przed inflacją, ale i nie pozwoli wygenerować dodatkowych środków.

 

Kategoria: Finanse osobiste
Zostaw komentarz