• środa, Sierpień 29th, 2012

Jeszcze kilka lat temu posiadanie wyższego wykształcenia było niemal równoznaczne z posiadaniem stałego zatrudnienia. Czy opłaca się być studentem Dziś studia magisterskie nie stanowią żadnego wyróżnienia, a od kandydatów do pracy oczekuje się znacznie więcej niż dyplom ukończenia studiów. Wiele osób zastanawia się czy wobec tego warto studiować, jeżeli i dla absolwentów uczelni wyższych brakuje ofert pracy.

Być studentem czy nie być? Oto jest pytanie. Odpowiedź jednak jest prosta, gdy przeanalizuje się obecne realia na rynku pracy. Zdecydowana część ofert zatrudniania kierowana jest do osób będących w trakcie zdobywania wykształcenia. Dla pracodawców to niższe koszty zatrudnienia, a dla pracownika możliwość zdobycia wiedzy praktycznej. Warto jednak ubiegać się o staże i praktyki w firmach, z jakimi planujemy nawiązać dalszą współpracę zawodową. Studia to najlepszy okres do tego, by w pełni przygotować się do określonego stanowiska. Czy opłaca się być studentem W wielu przypadkach stałe zatrudnienie można uzyskać jeszcze przed uzyskaniem dyplomu, a awans przychodzi w znacznie krótszym czasie.

Jak już wspomniano, na rynku pracy przybywa bezrobotnych absolwentów posiadających dyplom magistra lub licencjata. Wielu z nich to osoby, które nie posiadają żadnego doświadczenia zawodowego, jednak przejawiające wysokie oczekiwania finansowe. Niestety, tytuł nie gwarantuje ani zatrudniania, ani też nie warunkuje wysokości pensji.

Przyglądając się przeobrażeniom gospodarczym zachodzącym na przestrzeni ostatnich lat można stwierdzić, że bycie studentem to zdecydowanie opłacalne „zajęcie”. Będąc żakiem można nie tylko starać się o stypendium (naukowe, socjalne, sportowe itp.), korzystać z lepszych warunków ofert kredytowych (kredyt studencki z niższym oprocentowaniem, który spłacany jest dopiero w 2 lata po uzyskaniu dyplomu), ale i ubiegać się o miejsce w wymarzonej firmie. Czy opłaca się być studentem W trakcie studiów warto zdobywać doświadczenie zawodowe, które w połączeniu z wyższym wykształceniem stanie się kartą przetargową w drodze do lepszego stanowiska.

Kategoria: Finanse osobiste
Zostaw komentarz