• niedziela, Lipiec 29th, 2012

W typowym języku bankowym, pojawia się wiele określeń i skrótów, które dla przeciętnego klienta mają minimalne znaczenie. Co to jest wskaźnik LTV Wynika to przede wszystkim z tego, że w zdecydowanej większości przypadków, po prostu są one niezrozumiałe. Dobrym przykładem takiego problemu, może być tzw. wskaźnik LTV (ang. loan to value).

Jest to wartość, która podaje stosunek wartości kredytu do wartości jego zabezpieczenia. Mówiąc bardziej obrazowo, jest to zależność pomiędzy wysokością udzielonego kredytu, a wartością nieruchomości, która równocześnie stanowi jego zabezpieczenie. Za pomocą LTV określa się maksymalną kwotę kredytu hipotecznego o jaki może ubiegać się kredytobiorca.

Starając się wybrać najlepszą ofertę kredytu hipotecznego na rynku, warto przyjrzeć się szczegółowym zapisom, takim jak wysokość wskaźnika LTV. Co to jest wskaźnik LTV Na jego podstawie, można sprawdzić, czy bank będzie wymagał wkładu własnego, czy też nie. LTV na poziomie 100%, to znak, że bank w całości sfinansuje zakup nieruchomości, natomiast LTV na poziomie 80% to sygnał o konieczności posiadania 20% wartości nieruchomości w formie wkładu własnego. Zdarzają się też sytuację, gdy wskaźnik LTV wynosi 110%, wówczas można ubiegać się o nieco wyższy kredyt niż wynosi aktualna wartość nieruchomości.

Decydując się na kredyt hipoteczny, należy sprawdzić wszystkie warunki jego zaciągnięcia. Ważny jest nie tylko poziom LTV, ale i wysokość marży i prowizji dla banku, koszty wynikające z dodatkowego ubezpieczenia kredytu oraz polisy ubezpieczeniowej dla nieruchomości. Co to jest wskaźnik LTV Wszystko to składa się na ostateczny koszt zakupu wymarzonego domu lub mieszkania.

 

Kategoria: Kredyty
Zostaw komentarz